Lenka Hnilicová

lenka-hnilicovaPocházím z Olomouce, po zemědělské škole a studiu chov koní jsem odjela do zahraničí učit se to, co mě baví a co se v žádné škole nenaučím. Vybírala jsem si země, kde rozumí koním. Začala jsem Irskem, pak Německem, USA, abych se znovu vrátila do Irska a udělala si mezinárodní zkoušky pro práci s koňmi. (BHS Exam Riding and Road Safety, BHS Exam Stage I. a BHS Exam- Trail Rides )    Nakonec jsem si zamilovala nejvíc Španělsko a jejich život s koňmi. Tam jsem trénovala mladé koně a zajišťovala dovolenou na koních v Andalusii. Krásný život, až na to horko. Po návratu domů jsem chtěla být zase víc mezi lidmi a tak jsem si otevřela v Hodolanech café Rustico. Bylo to něco mezi čajovnou, vinotékou a tvořivou dílnou. Lidé na to ještě nebyli moc zvyklí a nevěděli, co si o tom mají myslet.

Od roku 1998 se profesionálně věnuji výuce ježdění. (také ve španělštině i angličtině).  Mé výcvikové metody jsou spojením mnoha oborů,  o které se zajímám. Jde zejména o principy bodyawarness,meditace, jogy, shiatsu. V poslední době se díky koním zabývám také EQ- emoční inteligencí. Jde o uvědomování si pocitů a práce s nimi.  Stále pracuji sama na sobě a objevuji další způsoby, jak využít koně pro náš lepší život.

Začala jsem uvažovat o rozdílech mezi ochočováním a napojením. Ochočování se děje tím, že zvíře je zavřeno, -spoutáno- nějakou ohradou, boxem. Zvíře zavřeme do klece, dítě spoutáme systémem odměn a trestů….Takhle funguje celá ochočená společnost. Když ale chceme nějakou sílu zkrotit, musíme ji nejprve porozumět. Díky tomu se naučíme ji milovat. Na druhé straně vzniká totéž,  a tím vzniká vzájemná láska.  Ochočování vede ke ztrátě svobody, napojení otevírá možnost skutečnému růstu a lásce. -Toto je skutečná cesta.

Svět utváří člověka a ten zase utváří tento svět. Pokud se chceme na svět napojit, narazíme na jeho skutečnou sílu a živostNezajímám se o konzumní způsob života, i když je pro většinu přitažlivý, k ničemu člověka nenutí a umožňuje mu žít v nevědomosti. Konzument si prostě vybere způsob svého vegetování ( výběr je skutečně pestrý). A když někomu nestačí šedá realita, má vždycky možnost zapojit se do tohoto systému jako jeho spolutvůrce a tam je pro něho připravena náruč luxusu. Já žiji život svým srdcem, snažím se být v souladu s přírodou a tím větším.Tento svět přestává sytit naše duše. Chceme-li tvořit nový, musíme si vzít zpět svou míru odpovědnosti: Já jsem odpovědná za své zdraví, já jsem odpovědná za své vztahy, já jsem odpovědná za to, co se děje kolem mě,……

 

Práce v zahraničí a kurzy, které jsem absolvovala:

(Certifikáty najdete zde)

Bohužel už si přesně nevzpomínám, ve kterých letech jsem kde pracovala, následuje tedy jen stručný přehled míst (od koní jsem však občas odbíhala a pracovala i jinde)

Irsko Youghal – County Cork
Rodinná farma, zaměřené na výuku jízdy (skákání) a chov koní. Zde jsem se během dvoudenního soustředění poprvé seznámila s Monty Robertsem, který obsedal 3-letého koně majitelky farmy.

USA – Californie
Pracovala jsem pro Ellizabeth Pelletier v luxusní stáji ve Wallnut Creek – San Francisco a absolovala následující kurzy:

  • 1 týdenní výuka s mladým koněm u žákyně Lindy Tellington Jones
  • Kurz masáží podle L.T.- Jones
  • 2 denní Natural Horsemenship s Ray Huntem

Colorado
Vedení jezdců na vyjížďkách – „trail rides“ v Breckenridge Stables. Práce a trénink koní v několika různých stájích a u soukromých majitelů, včetně Aspen Mountains Rides. Bohužel western jsem si moc neoblíbila, ani kulturu s ním spojenou.

Irsko
V Dublinu v Callingston Riding Centre jsem se po dobu pěti měsíců připravovala na mezinárodní zkoušky uznávané v zahraničí: BHS exams (Britská jezdecká federace)

Švýcarsko
Praxe u chovu a tréninku dostihových koní. Majitel – Fritze von Ballmos.

Německo
Velka farma u Hanoveru na chov a výcvik Hanoverských drezurních koní, chovu plemenných hřebců, příprava mladých koní a inseminační stanici. Tento komerční přístup ke koním mě dost zklamal a brzy jsem odešla. Konečně jsem začal hledat pravé napojení na koně a to mě posunulo do Španělska.

Španělsko – Malaga – Escuela de Arte Ecuestre
Začala jsem výukou dětí v pony klubu a učila se od jezdců, kteří vystupovali v drezůrních představeních.
Práce v Los Mimbrales ( – 4 hvězdičkový hotel). Servis a organizace vyjížděk pro hosty po národním parku – National Parque Doňana  a poutním místě – el Rocío.
Sevilla – soukromá finka hraběte – Alfonso Gonzalo de Bustos.
Přiježďování koní, příprava mladých koní, organizace týdenních dovolených na koních po Andalusii.
Kurzy: Hodiny drezůry u Alfonse G. de Bustos a španělského drezurního učitele a rozhodčího Manola.

Česko
Po návratu ze Španělska jsem si otevřela Caffé Rustico a koupila si koně. Začala jsem dávat soukromé výukové hodiny a pořádat letní tábory pro děti i dospělé. Caffé jsem za pár let zavřela a zaměřila jsem se na koně. Časem a shodou náhod jsem se dostala ke koupi pozemku a budování areálu. Bohužel bez peněz a hypoték to jde pomalu.:-)

Některé další kurzy a učitelé:

Zúčastnila jsem se 2 denního kurzu s Jean Francias Pignonem, kde jsme se učili jak si hrát s koněm (zvířata jsou ochotná si s vámi hrát, když se zklidníte a přestanete se zabývat negativními myšlenkami o sobě samých).

Výuka rodinných konstelací u Jana Bílého.

Caroline Reznick, Linda Kohanov, Linda T. Jonnes, Pjér la Šéz,…

Také se zajímám o nový směr terapie s koňmi EAHA (Horse Assisted Education) Leadership, Teamwork, Non verbal communication, Alignment, Congruence, Authenticity, Self Awareness,…