Jak chovám koně

Po svých zkušenostech ze světa jsem došla k názoru, že to nejlepší pro koně je chov v co nejpřirozenějších podmínkách. Kůň je stepní stádové zvíře - potřebuje tedy žít na pastvině se svými druhy. Čím méně zasahujeme do jeho přirozenosti, tím se mu daří lépe. Přílišná péče mu škodí a naše měřítka pohodlí mu zkracují život a zhoršují zdraví. V přírodě se dožívá 30 - 40 let, v naší péči o polovinu méně.

Dnešní knížky pro milovníky koní jsou určené spíše ke zvýšení obratu firem s jezdeckými potřebami. Z koně dělají našeho miláčka, který  bez naší péče nepřežije.

Chov koní v boxu je pohodlím pro nás, ne pro koně.

Znemožníme mu celodenní pohyb na pastvě a ustájíme ho na samotku, kde ho máme kdykoliv k dispozici. Připravíme ho společný čas s druhy ze stáda. Krmíme ho 2× denně a raději jádro a oves. Když pak jdeme jednou za týden jezdit, nechápeme jaké divoké zvíře se z něj venku stalo. Okujeme ho podkovami a kopyta tak přerůstají, znemožňují kontakt se zemí. Já své koně většinou nepodkovávám a úpravu kopyt si raději provádím sama. Většinou podle metody z USA dle studií divokých mustangů - dělám tzv. Mustang Roll a zbytek nechávám na přírodě.

Postup se mi už osvědčil. Můj 1. kůň v česku (A1/1) měl přikleklý postoj po otci a jeho matka měla rakovinu kopyta. Změnou péče o kopyta se mu postoj spravil a kopyta se uzdravila.

"Chov koní uvězněných ve stáji z nich dělá k nemocem a kolikám náchylná, psychicky narušená, bezduchá zvířata."